Podaj mi swoją grupę krwi, a powiem Ci, kim jesteś – o teorii osobowości grup krwi

W ostatnich latach na całym świecie bardzo popularne stały się testy MBTI, czyli kwestionariusze Myers-Briggs, które wyznaczają 8 głównych typów osobowości w oparciu o preferencje w sposobie postrzegania świata i podejmowaniu decyzji. Również do Korei doszedł trend na wypełnianie testów osobowości, pytanie się wzajemnie o wyniki i odnoszenie ich do życia codziennego. W mediach społecznościowych można znaleźć rożne wariacje na ich temat, jak choćby opracowane przez studentów Uniwersytetu Yonsei i udostępnione na Instagramie ‘szkolne MBTI’ związane z preferowanymi sposobami nauki.

Jednak zanim nastał szał na MBTI, Koreańczycy wiązali cechy charakteru z poszczególnymi grupami krwi. Teoria osobowości grup krwi sięga lat dwudziestych XX wieku, rozbudowana została w latach siedemdziesiątych przez Japończyków, a w Korei zyskała popularność pod koniec zeszłego tysiąclecia. Według badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Gallup Korea na grupie 1500 mężczyzn i kobiet powyżej 19 roku życia, aż 58% Koreańczyków wierzy w pewnym stopniu w teorię grup krwi. Spośród nich prawie połowa (47%) odpowiedziała, że największą sympatią darzy osoby z grupą krwi 0. Na drugim miejscu znalazła się grupa A (20%), następnie B (16%), a na samym końcu AB (6%).

Jakie cechy charakteru przypisuje się poszczególnym grupom krwi?

Grupa A – troskliwi ale nieśmiali
Osoby o grupie krwi A uważane są za raczej introwertyczne, nieskore do dzielenia się swoimi uczuciami. Niełatwo ufają innym, ale jak już się otworzą, to potrafią być w stosunku do nich bardzo troskliwe i lojalne. O kobietach grupy A mówi się, że mogą działać bardzo emocjonalnie, jeśli zostanie urażona ich duma. Jeśli kogoś kochają to szczerze i oddanie, ale potrafią być jednakowo zazdrosne i zranione jeśli mają ku temu powody. Mężczyźni o tej grupie uważani są za przyjacielsko nastawionych, ale podobnie jak kobiety – o kruchych sercach.

Grupa B – towarzyscy ale leniwi
Osoby o grupie B są niezależne i nie przejmują się tym, co sądzą o nich inni. Są otwarte i kreatywne, ale brakuje im silnej woli i wytrwałości, dlatego często uważane są za raczej pasywne. Mężczyźni grupy B nie mają w Korei dobrej reputacji. Szybko się zakochują, ale i równie szybko odkochują, co sprawia, że uważani są za lekkoduchów i łamaczy serc, niezdolnych do formowania trwałych związków. O kobietach mówi się, że są pewne siebie i nie lubią być kontrolowane. Są jednak indywidualistkami i podobnie jak mężczyźni łatwo tracą zainteresowanie.

Grupa AB – wewnątrz poukładani, głośni i ekspresywni na zewnątrz
Osoby z grupy AB łączą w sobie cechy grup A i B. Są wewnętrznie poukładane, kierują się rozsądkiem, ale jednocześnie posiadają silną prezencję, potrafią być głośne i ekspresywne. Mężczyźni o tej grupie mogą być na początku skryci i niezbyt wylewni, ale szybko okazują się troskliwi i ciepli. Łatwo dostosowują się do zmian i szybko potrafią odnaleźć się w nowym środowisku. Kobiety o grupie AB interesują się życiem innych, ale o swoim własnym niewiele zdradzają. Potrafią być troskliwe i wychodzą naprzeciw potrzebom innych, ale bywają też niecierpliwe i podejrzliwe.

Grupa 0 – pewni siebie ale bezwzględni
Ze względu na swoją pewność siebie, gotowość do podjęcia ryzyka i towarzyskie podejście, osoby o grupie 0 łatwo zyskują sympatię innych. Jednak mimo, że zazwyczaj mają dobre intencje, czasem mogą wydawać się aroganckie i bezwzględne, szczególnie na drodze do osiągnięcia sukcesu. Mężczyźni o tej grupie uważani są za wrażliwych, skrywających swoje prawdziwe uczucia w obawie przed zranieniem i odrzuceniem. Są jednak towarzyscy i lubią aktywnie spędzać czas. O kobietach grupy 0 mówi się, że są zdecydowane, silne, ale też nieprzewidywalne. Nawet jeśli na takie nie wyglądają, unikają bycia w centrum uwagi i często czują się osamotnione.

Kilka lat temu wydany został komiks, którego fabuła opiera się właśnie na tym podziale osobowości. Autorem komiksu jest Park Dong-seon (kor. 박동선), a jego tytuł to „혈액형에 관한 간단한 고찰” (w wydaniu anglojęzycznym A Simple Thinking About Blood Type). Ze względu na swoją popularność w 2013 roku doczekał się on także japońskiej adaptacji w postaci anime.

Fragment 7. rozdziału komiksu „혈액형에 관한 간단한 고찰” https://comi.naver.com/webtoon/detail?titleId=316914&no=8

Zdaniem Lee Taek-gwanga (kor. 이택광), profesora seulskiego Uniwersytetu Kyung Hee, jedną z przyczyn popularności teorii osobowości grup krwi wśród Koreańczyków jest ‘kultura samorozwoju’. Jak twierdzi Profesor Lee, społeczeństwo pragnie poznać swoje silne i mocne strony, by zwiększyć swoje szanse na sukces zawodowy i w miłości, dlatego teoria grup krwi wydaje się prostą i szybką drogą do poznania siebie choć w niewielkim stopniu, nawet jeśli nie jest w żaden sposób poparta naukowo.

Informacje o grupie krwi wykorzystywane są także w kontekście nawyków żywieniowych. Tak zwana ‘dieta zgodna z grupą krwi’ zakłada, że grupa krwi dostarcza informacji o tym, jakie produkty powinny zostać wykluczone z diety, jako szkodliwe dla danej osoby. Nie udowodniono, jednak naukowo związku grupy krwi z zaleceniami dietetycznymi.

______________________________
autor: Marta Wysocka
______________________________

Źródła
“Blood Types: Meaning and Compatibility.” The Craze. February 10, 2019. https://thekrazemag.com/latest-updates/2019/2/10/blood-types-meaning-and-compatibility

„Dieta zgodna z grupą krwi.” Wikipedia. Accessed March 8, 2022. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta_zgodna_z_grup%C4%85_krwi

Chu Marian. „Koreans still favour people with type O blood, dislike type AB: survey.” Korea Biomedical Review. December 5, 2017. http://www.koreabiomed.com/news/articleView.html?idxno=2053

Park Nam-dong. „MBTI Fad in Korea & Celebrity MBTI Types.” Creatrip. Accessed March 8, 2022. https://www.creatrip.com/en/blog/7496/MBTI-Fad-in-Korea-Celebrity-MBTI-Types

Sohn Ji-young. „Stereotyping personalities — by blood type.” The Korea Herald. July 26, 2018. http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20180726000375

Scroll to Top