Dzień Kultury Koreańskiej 2023

15 maja odbył się Dzień Kultury Koreańskiej, który w tym roku miał szczególny wydźwięk – połączony był bowiem z jubileuszem XX-lecia Filologii Koreańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To wielkie wydarzenie zorganizowane zostało przez Zakład Języka Koreańskiego UAM przy wsparciu naszego Instytutu i LG Energy Solution Wrocław, które od lat wspiera poznańską koreanistykę i oferuje jej studentom praktyki w swoich zakładach.

W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas Radca Ambasady Republiki Korei w Polsce Pan Shik Kim, a także pracownik Centrum Kultury Koreańskiej Pan Hyeong-cheol Kim, Jej Magnificencja Prorektor ds. studenckich i kształcenia UAM prof. dr hab. Joanna Wójcik, Pan Haeyoung Jang z LG Energy Solution Wrocław oraz inni znamienici goście.

dr Paweł Kida, Zakład Języka Koreańskiego UAM
Shik Kim, radca Ambasady Republiki Korei

Część artystyczną obchodów rozpoczęły występy przybliżające zebranym tradycyjną kulturę koreańską. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu działają liczne koła skupiające studentów filologii koreańskiej. Mieliśmy więc okazję zobaczyć występ grupy Haeeohwa, która zaprezentowała przepiękny układ tańca tradycyjnego z wachlarzami, zespół tradycyjnych bębnów koreańskich pod nazwą Keun Soriro, taniec z bębnami Sogo czy występ grupy koreańskiego tańca szlacheckiego Hallyangmu, która pomimo tego, że rozpoczęła swoją działalność dopiero w tym roku akademickim, zaprezentowała się na niezwykle wysokim poziomie robiąc wrażenie na zebranych.

Część tradycyjną współtworzyły także fantastyczne występy wokalne studentów i wykładowców filologii koreańskiej UAM. Pani mgr Anna Stanik, na co dzień wykładająca na uniwersytecie praktyczną naukę języka koreańskiego, zaprezentowała nam utwór „Inyeon” (인연) Lee Sun-hee, a jeden ze studentów pierwszego roku filologii koreańskiej – Pan Olaf Milewski – przedstawił tradycyjny utwór „Arirang” (아리랑).

Po części tradycyjnej przyszedł czas na świętowanie współczesnej kultury koreańskiej. Studenci zachwycili zebranych swoimi umiejętnościami wokalnymi, tanecznymi oraz recytatorskimi. We wszystkich występach widać było miesiące przygotowań, które zaowocowały niezwykłym widowiskiem artystycznym. Studenci poznańskiej koreanistyki poświęcają się nie tylko nauce języka, historii czy kultury Korei, ale także rozwijają swoje liczne pasje, dzieląc się potem miłością do Półwyspu Koreańskiego z innymi. Jeszcze raz dziękujemy im za tak piękną uroczystość!

Na tak wielkim wydarzeniu oczywiście nie zabrakło również naszego Instytutu. Wchodzących do budynku gości witaliśmy tradycyjnymi koreańskimi słodyczami z ryżu preparowanego i orzeszków ziemnych oraz gadżetami promocyjnymi. Jesteśmy pewni, że to nie ostatnie tak fantastyczne wydarzenie i zobaczymy się również w przyszłych latach na dniach kultury koreańskiej!

Stoisko Instytutu Króla Sejonga w Poznaniu

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z Dnia Kultury Koreańskiej 2023:

[IMG-Gal id=917]

Scroll to Top