Obchody Seollal 2023

W minioną niedzielę 22 stycznia świętowaliśmy księżycowy Nowy Rok nazywany w Korei Seollal (kor. 설날). Z tej okazji w piątek 20 stycznia przygotowaliśmy małe wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych kulturą Korei, podczas którego przybliżyliśmy trochę tradycje związane z tym świętem i ugotowaliśmy noworoczną zupę z kluskami ryżowymi – tteokguk (kor. 떡국).

Wspomnieliśmy między innymi o rytuałach odprawianych w tym czasie przez Koreańczyków, takich jak charye (kor. 차례) czy sebae (kor. 세배). Nie zabrakło także informacji o tradycyjnych i bardziej współczesnych grach, jakimi mieszkańcy Półwyspu umilają sobie czas podczas trzech dni świętowania.

Integralną częścią każdego święta jest również jedzenie, które można spożyć potem w gronie rodzinnym. Oprócz wspomnianej zupy noworocznej popularne są także: japchae (kor. 잡채), czyli makaron ze słodkich ziemniaków w akompaniamencie smażonych warzyw i wołowiny, podawany z sosem na bazie sosu sojowego i oleju sezamowego, a także różnorodne placuszki nazywane jeon (kor. 전). Przepisy na japchae, jeon, a już niedługo i tteokguk znajdą Państwo na naszym kanale na YouTubie.

Poniżej kilka zdjęć z obchodów koreańskiego Nowego Roku:

[IMG-Gal id=868]

1 komentarz do “Obchody koreańskiego Nowego Roku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top